ZGMF-X10A Freedom – zostań budowniczym Gundama

Kilkanaście lat temu zafascynowałem się anime, a w szczególności tzw. gatunkiem mecha-anime. Jest to sposób wplecenia w fabułę walk ogromnych i potężnych robotów humanoidalnych, sterowanych przez człowieka. Mi najbardziej do gustu przypadła seria Mobile Suite Gundam. W wolnym tłumaczeniu na nasz język jest to Mobilny Kombinezon Gundam.

Krótka historia Gundama

Seria Mobile Suite Gundam została zapoczątkowana w 1979 roku przez firmę Sunrise Inc.. Od tamtej pory powstało kilkaset różnych anime i mang, związanych z tym gatunkiem. Warto w tym miejscu zasięgnąć się Wikipedii:

(…)

Gundam uważa się za punkt zwrotny w historii mangi i anime, przypisując mu zapoczątkowanie gatunku Real Robot (prawdziwe roboty). (…)

(…) Głównym tematem poruszanym przez większość serii Gundam (z wyjątkiem G Gundam i uniwersum Gundam Build Fighters) jest surowy opis okropności wojny. Wszystkie maszyny, także Gundamy, są przedstawione realistycznie: kończy im się energia i amunicja, wymagają odpowiedniego oprogramowania, ulegają uszkodzeniom i psują się jak każda inna maszyna. Technologia, przynajmniej ta w świecie Universal Century, jest praktyczna i wywodzi się z istniejącej nauki (punkty Lagrange‚a w przestrzeni, cylinder O’Neilla jako środowisko do życia i produkcja energii z helu 3 (fizyka Minovsky’ego).

Narracja skupia się na emocjach bohaterów, zwykle wplątanych w konflikt nie z własnego wyboru i stawiających czoła śmierci, zniszczeniu i nieludzkim czynom. Z kilkoma wyjątkami nie występują postacie całkowicie dobre lub złe, każdy ma swoje motywy. Polityka zawsze pojawia się w tle, jak w prawdziwych wojnach. Gundam przedstawia również konkretne problemy z rzeczywistego świata i określone idee polityczne.

Większość historii jest ułożonych według wzorca dorastanie. Główny bohater (czasem także jego główny przeciwnik), a także większość osobowości, punktów widzenia i działań mogą się znacznie zmienić w miarę rozwoju akcji. Sprawia to, że intryga staje się bardziej rzeczywista. We wczesnych seriach typu Super Robot bohaterowie zachowywali się najczęściej w ten sam przewidywalny sposób we wszystkich odcinkach. W różnych seriach Gundam osobowości bohaterów i ich działania zmieniają się w odpowiedzi na rozgrywające się wokół nich wydarzenia (przykład to wpływ wydarzeń serii na osobowości dwóch rywali Amuro Raya i Chara Aznable).

Uniwersa Gundama

Do tej pory stworzono kilka tzw. Uniwersów, w których rozgrywa się akcja. Oto one:

  • Universal Century
  • Future Century
  • After Colony
  • After War
  • Correct Century
  • Cosmic Era
  • Anno Domini
  • Advanced Generation
  • Build Fighters

Jak widzimy jest tego sporo, a co jakiś pojawiają się nowe seriale.  Zarówno z tych istniejących uniwersów, jak i tworzone są całkowicie nowe. Także sam gatunek rozkwita cały czas i raczej w najbliższej przyszłości możemy się spodziewać pojawienia się jeszcze większej liczby seriali oraz mang.

W kwestii mang, to sprawa jest specyficzna. A chodzi o to, że GUNDAM powstało jako anime, a dopiero potem ewentualnie komiksy. I z reguły były one tworzone, jako rozwinięcie wielu elementów fabuły, które nie znalazły się w głównym serialu. Tyczy się to np.. serii GUNDAM SEED, GUNDAM SEED Destiny, gdzie mamy dwa duże sezony, do tego są tzw. filmy OVA oraz sporo mang.

A skoro nawiązałem już do wspomnianej serii, to uważam ją za jedną z najlepszych w historii. Studio Sunrise po wyemitowaniu jej w latach 2002 – 2003 i 2006 stworzyło sporo mang i filmów OVA. Do tego po pewnym czasie odświeżono całość do jakości HD.

Od tamtej pory chciałem bardzo posiadać taki model kombinezonu u siebie w domu. I całkiem niedawno zainteresowałem się tym. Odnalazłem na Facebooku grupę Gundam Polska, która promuje tzw. Gunple. Są to plastikowe modele wspomnianych maszyn z anime. Można je kupić w Polsce lub zamówić z Japonii. W tym drugim przypadku nie ma z tym praktycznie żadnych problemów. Trzy najbardziej znane sklepy: wiedzą dokładnie, gdzie leży Polska i wysyłają paczki bez problemów. Średni koszt przesyłki wynosi około 50 zł. Ceny modeli są różne i zależą od wielkości oraz typu, jaki zamawiamy.

Wielkości modeli Gunpla

Jeżeli chodzi o typy to wyróżniamy następujące:

SD – Super Deformed

Wielkość modeli 80 mm, powyżej 50 elementów do złożenia, poziom łatwy

HG – High Grade

Skala 1/144 wielkość modeli 130 mm, powyżej 150 elementów do złożenia, poziom średni

RG – Real Grade

Skala 1/144 wielkość modeli 130 mm, powyżej 250 elementów do złożenia, poziom średni

MG – Master Grade

Skala 1/100 wielkość modeli 180 mm, powyżej 260 elementów do złożenia, poziom trudny

PG – Perfect Grade

Skala 1/60 wielkość modeli 300 mm, powyżej 510 elementów do złożenia, poziom b. trudny

Gunpla ZGMF-X10A Freedom

Na początku chciałem wziąć HG, ale część osób doradziła mi od razu MG, ze względu na większą frajdę ze składania i możliwość zapoznania się z danym modelem bardzo dobrze. Przejrzałem ofertę kilku sklepów i wybrałem ZGMF-X10A Freedom ze sklepu hlj.co.jp. Opłaciłem zamówienie i czekałem na dostawę. Po około 18 dniach dotarła do mnie paczka. Teraz pozostało mi zakupienie odpowiednich części, a mianowicie cążek, pilnika, skalpela oraz maty.

Zestaw dla początkującej osoby to wydatek około 50 zł, więc nie jest to jakoś dużo. A tak wygląda całe pudełko:

ZGMF-X10A Freedom

Bandai bardzo dba o dobry wizerunek i wielu wypadkach warto zachować sobie główne obrazki na pamiątkę. Oto poszczególne części jeszcze w swoich ramkach:

Instrukcja obsługi z bardzo ładnymi rysunkami i opisami. Szkoda, że nie jest to dostępne po angielsku:

 

Częściowo złożona Gunpla:

 

ZGMF-X10A Freedom

 

Całkowicie złożony model:

Jestem bardzo zadowolony, że samodzielnie złożyłem cały model. Zajęło mi to około 7 dni, bo każdego dnia robiłem co innego. Jakby się sprężyć, to można to zrobić nawet w jeden dzień, ale po co psuć sobie radość ze składania.

Niestety, ale dostrzegłem sporo wad, które bardzo wpływają na postrzeganie modelu. Widać, że twórcy poszli w sporej liczbie rzeczy na łatwiznę i kompletnie nie przemyśleli wielu czynników.

Spasowanie elementów

To aż woła o pomstę. O ile część rzeczy jest bardzo ładnie dopasowana. O tyle spora ich liczba potrafi bez sensu odstawać, a nawet wypadać. W moim modelu są to dwa działa szynowe MMI-M15 „Xiphas” przy bokach oraz mocowanie karabinu z tyłu tułowia.

Wyważenie modelu

Oj tutaj niestety, ale jestem zawiedziony na całej linii. Wiele osób mówiło mi to, ale dopiero po pełnym złożeniu widzę ten problem. Plecak modułu latania High Mobility Aerial Tactics (HiMAT) Mode w Gundamie ZGMF-X10A Freedom jest na tyle ciężki, że powoduje przewracanie się figurki. Jedynym sposobem jest odpowiednie ułożenie skrzydeł.

Nieścisłości w budowie z anime

Zauważyłem, że pewne elementy, jak chociażby działa plazmowe M100 „Balaena” posiadają dziwną budowę. Mają wysuwane wnętrze oraz otwierane boki jak do chłodzenia. W anime tego nie ma.

To samo tyczy się kokpitu. Rozumiem twórców, że nie można było tego w pełni odwzorować. Ale chociaż odpowiednio odsuwaną osłonę kokpitu mogli zrobić. A nie dali całość na odchylanym zawiasie.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x