Płyta główna i procesor

Od dość dawna przymierzałem się do zmiany platformy na nowszą wersję, jednakże nie miałem funduszy na to, oraz rynek nie potrafił zaoferować odpowiedniego sprzętu. Na moje szczęście AMD wprowadziło do sprzedaży Phenomy II, a zaraz po nich Athlony II, które to okazały się równie wydajne, co ich starsi bracia, będąc jednocześnie kilkukrotnie tańsze.

Przejrzałem dokładnie, to co aktualnie ma w ofercie AMD i Intel. Wcześniej chciałem zakupić Intela, ale ceny ich czterordzeniowych Core i5, to według mnie istna porażka. Wielu mówi, że wydajność, duża ilość cache L3, TurboBoost, czy zintegrowana grafika. Jak dla mnie ostatnie testy na portalach pclab.pl, czy purepc.pl pokazały, iż do zwykłych zastosowań wcale nie trzeba kupować tak drogiego procesora, którego cena według mnie, jest aż nadto przesadzona. Za 1/3 mniej tej kwoty dostaniemy równie wydajnego Phenoma II x4 BE, który w zupełności każdemu by wystarczył. Ba, nawet Athlony II x4 są bardzo wydajne, jak na swoją cenę. Przy odrobinie szczęścia uda nam się trafić na sztukę, która to posiada zablokowany rdzeń, lub pamięć cache L3. Mówiąc o tym mam na myśli, to iż za dużo mniejszą kwotę dostaniemy taki samo produkt. Oczywiście, nie zawsze musi się udać odblokować te dodatkowe rdzenie, czy pamięć, ale czemu by nie spróbować.

Dzisiaj odebrałem swoje dwa cacka – płyta główna MSI 785G-E53 oraz AMD Athlon x3 425. Wybór padł na MSI, która to zebrała naprawdę znakomite opinie, oraz testy pokazały, iż jest bardzo wydajna. Dodatkowo posiada radiatory na sekcji zasilania, a to bardzo ważne, jeżeli myśli się o wyciągnięciu dodatkowych megaherców z procesora. Jeżeli chodzi o procesor, to kupiłem najniższy z modeli trzyrdzeniowych, z racji jego ceny oraz tego, że dodanie mu dodatkowych 200 MHz, to nie jest jakieś duże wyzwanie, a zaoszczędzamy w ten sposób te kilkadziesiąt złotych. Co najciekawsze, wyszukałem model o tej sygnaturze: ADX425WFK32GI CACYC AC Jeżeli wpiszemy w wyszukiwarce drugą linijkę, zabierze ona nas na stronę cpu-world.com, gdzie zobaczymy, iż jest to po prostu Phenom II, z zablokowanym rdzeniem i pamięcią cache L3. Mając do dyspozycji ową płytę MSI, mam szansę odblokować, któreś z nich.

To chyba na tyle, jeżeli chodzi o ten wpis. Czekam jeszcze na pamięci DDR3, które powinny być do odbioru w tym tygodniu. Wtedy cała platforma będzie gotowa do pracy. Przeprowadzę również kilka testów pod Fedora 12 i Ubuntu 9.10. Wszystko opiszę tutaj oraz na portalu thecamels.org.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x