Parlament holenderski wstrzymał swoje prace nad ACTA

Parlament holenderski odmawia rozpatrywania spraw ACTA, o ile nie zostaną ujawnione wszystkie dokumenty negocjacyjne. Kwestia dostępu do dokumentów ACTA była podnoszona od lat – także przez ISOC-PL – na wielu etapach negocjacji i w stosunku do rożnych rodzajów dokumentów. Stopniowo te dokumenty docierały do opinii publicznej. Przez wiele lat działo się to wyłącznie dzięki Wikileaks.

Jest jeszcze kilka dokumentów, z których część nie jest znana, a cześć nie została oficjalnie opublikowana. Stałym argumentem przeciw ich opublikowaniu jest twierdzenie, że w interesie publicznym (UE lub USA, bo do organów władzy tych partnerów ACTA składane są wnioski o publikację) nie jest korzystne ujawnianie wszystkich informacji o relacjach międzynarodowych.

Jak widzimy parlament holenderski jest w tym przypadku innego zdania, natomiast Parlament Europejski przychyla się do tej argumentacji i kontynuuje swoje prace w trybie niejawnym. Komisja handlu międzynarodowego PE nie uwzględniła wniosku 7 organizacji obywatelskich (w tym EDRi w skład której wchodzi Fundacja Panoptykon) o opublikowanie sporządzonej przez służby prawne PE opinii o ACTA i przeprowadzenie w tej sprawie otwartego posiedzenia komisji INTA (handlu międzynarodowego).

Źródło: Józef Halbersztadt
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x