Konferencja Open Source Day 2011 – krótka relacja

Kilkanaście dni temu odbyła się opisywana przeze mnie konferencja Open Source Day 2011, która miała miejsce w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki. W tym roku swoją obecnością zaszczycił sam CEO firmy Red Hat – Werner Knoblich. W swoim 30 minutowym wystąpieniu przedstawił nam, w jakim kierunku zmierzają aktualnie firmy, czego oczekują od rynku IT oraz na co stawiają, w kwestii rozwiązań. Werner podkreślił, że model biznesowy oparty o open source potrafi przynosić zyski, jeżeli się tylko odpowiednio w niego inwestuje. Dobrym przykładem jest tutaj projekt Fedora oraz ogromny wkład w rozwój jądra Linux (19%).

W czasie wystąpień, które nie były aż tak interesujące, jak rok temu postanowiłem zwiedzić stoiska ze sprzętem, jaki przywieźli ze sobą przedstawiciele firm. Dzięki uprzejmości firmy Action, można było spróbować swoich sił na jednym z produktów klasy Actina, oraz najnowszym dziecku AMD – platformie Brazos. Niestety, ale nie dane mi było wypróbować systemu Ubuntu, ponieważ zapomniałem wziąć ze sobą pendriva nagranego z nim.

Temat, który mnie zainteresował, jak zresztą w tamtym roku, było wystąpienie Leszka Miś z LINUX Polska – Przegląd nowych mechanizmów bezpieczeństwa w RHEL6. Przedstawił w ciągu tych kilkudziesięciu minut, co RHEL 6 potrafi zaoferować w kwestii bezpieczeństwa. Do grona kolejnych udanych wystąpień można zaliczyć: Monitorowanie parametrów środowiska za pomoca narzędzi Open Source – Zenoss. – Artura Dworak z LINUX POLSKA oraz Nowy model zarządzania zasobami w Red Hat Enterprise Linux 6 – Tomasza Dziedzic również z Linux Polska.

Po wszystkich prezentacjach odbył się uroczysty stół szwedzki, do którego można się było dostać po około 20 minutach od rozpoczęcia obiadu 🙂

Liczę, że w następnym roku przyjedzie więcej firm ze sprzętem oraz dadzą ciekawsze prezentacje 🙂

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x