Konferencja HP nt. podrabiania produktów

Dnia 20 maja 2010 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie, odbyła się konferencja HP dotycząca podrabiania oryginalnych produktów. Oto osoby, które zaszczyciły nas swoją obecnością :

 • Eksperci:
  • Iwona Mońko – Naczelnik Wydziału Ochrony Praw Własności Intelektualnej Departament Polityki Celnej Ministerstwa Finansów
  • Kom. Janusz Gruchalski – Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą, Komenda Stołeczna Policji
  • podinspektor Krzysztof Grochowski – Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą, Komenda Stołeczna Policji
  • Wojciech Grunwald – Dyrektor Działu LaserJet and Enterprise Solutions, HP
 • Przedstawiciele HP:
  • Barbara Stępień, Katarzyna Mirska
 • Moderator/ekspert:
  • Dr Michał Goliński – adiunkt, kierownik Zakładu Gospodarki Informacyjnej i Społeczeństwa Informacyjnego w Katedrze Informatyki Gospodarczej Szkoły Głównej Handlowej. Analityk, współzałożyciel stowarzyszenia „Komputer w Firmie”.

Na początek informacji warto wspomnieć, dlaczego w ogóle odbyła się owa debata.

Warszawa, 20 maja 2010 r. Firma HP dołączyła do światowej grupy przedsiębiorstw i organizacji zaangażowanych w działania na rzecz globalnej walki z podrabianiem towarów i piractwem (BASCAP – Business Action to Stop Counterfeiting and Piracy). Organizacja BASCAP, założona z inicjatywy Międzynarodowej Izby Handlu (International Chamber of Commerce), skupia światową społeczność przedsiębiorców w celu skuteczniejszego rozpoznawania i przeciwdziałania przypadkom łamania praw własności intelektualnej. Kolejnym celem tej organizacji jest skłonienie lokalnych, krajowych i międzynarodowych organów, aby przywiązywały większą wagę do egzekwowania i ochrony tych praw.

Jako członek grupy, firma HP będzie wspierać działania organizacji BASCAP na rzecz włączenia w akcję przedsiębiorstw ze wszystkich branż, sektorów i krajów. Oprócz tego HP zamierza wykorzystać swoje zasoby i specjalistyczną wiedzę, aby przeciwdziałać podrabianiu towarów oraz utworzyć silny front walki z tym procederem, którego żadna firma ani sektor gospodarki nie byłby w stanie zorganizować w pojedynkę.

„Jako Międzynarodowa Izba Handlowa jesteśmy bardzo zadowoleni z dołączenia firmy HP do konsorcjum BASCAP, szczególnie z uwagi na fakt, że podrabianie elektroniki użytkowej to niepokojące zjawisko o międzynarodowym charakterze”, powiedział Jeff Hardy – koordynator akcji BASCAP, Międzynarodowej Izby Handlowej. „Dołączenie HP do grona członków z innych branż należących do organizacji BASCAP, pomoże nam w nagłośnieniu problemu fałszerstw i ich konsekwencji dla wszystkich sektorów, a zarazem sprawi, że nasz przekaz będzie miał większą siłę oddziaływania wśród polityków i konsumentów”.

Grupa GLG (Global Leadership Group) została utworzona w 2005 roku jako forum do wymiany poglądów i priorytetów dla członków organizacji BASCAP: dyrektorów generalnych i kierownictwa najwyższego szczebla. BASCAP również służy im jako platforma do wspólnych działań informacyjnych na skalę globalną, a także do bezpośredniej komunikacji z ministrami i urzędnikami danego kraju, poprzez osobiste spotkania, listy czy międzynarodowe media.

Firma HP już od prawie 10 lat inwestuje w budowanie strategii przeciwdziałania podrabianiu towarów i od dawna jest zaangażowana w ochronę swojej własności intelektualnej.

„Produkcja i nielegalna sprzedaż podrobionych produktów to wciąż narastający problem globalny, który dotyczy wielu branż – szczególnie w trudnych czasach dla gospodarki”, powiedział Stephen Nigro, senior vice president, Inkjet and Web Solutions business, Imaging and Printing Group, HP. „Jesteśmy otwarci na wymianę pomysłów, najważniejszych informacji oraz zalecanych praktyk z członkami organizacji BASCAP, w celu zintensyfikowania globalnych działań przeciwko fałszerstwom”.

Na samym początku przemówił podinspektor Krzysztof Grochowski, który w zwięzły sposób przedstawił skalę owego procederu. Liczba owa wynosiła 8%, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę procentowy udział drukarek i materiałów eksploatacyjnych w firmie HP, to się okazuje, że jest to bardzo duży nielegalny proceder.

W tym momencie przemówiła Pani Iwona Mońko, której wystąpienie dało nam jasne pojęcie, dlaczego kupowanie nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych jest takie złe. W trakcie dyskusji przytoczyła kilka przykładów, m.in. sprawę kurtek z Kubusiem Puchatkiem, które musiałby zostać zniszczone, z racji niewiadomego pochodzenia materiałów, z których zostały wykonane.

Następnie Kom. Janusz Gruchalski razem ze swoim kolegą pokrótce opowiedzieli, jak odbywa się procedura zgłaszania przestępstwa, w jakich sytuacjach policja może działać, a w jakich musi tylko zbierać dowody, aby móc podjąć odpowiednie działania operacyjne. Pan Gruchalski zdradził również, że najskuteczniejszą bronią przeciwko nielegalnemu kopiowaniu są sami obywatele, którzy to kupują owe produkty.

Do głosu doszli teraz przedstawiciele HP: Barbara Stępień, Katarzyna Mirska oraz Wojciech Grunwald, którzy przedstawili, w jaki sposób HP dba o swoich partnerów, jak zdobyć odpowiednie certyfikaty i pozwolenia, jak nie dać się oszukać. W tym momencie pokazana kilka próbek pudełek z materiałami eksploatacyjnymi oryginalnymi i podróbkami.

Poniższe dwa filmy pokazują nam ową różnicę.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x